Duben 2009

I believe in power of Windows Vista...

25. dubna 2009 v 8:59 | Paželv
Screenshot jednoho zajímavého omylu mého noťasu.

PHP tahák - ebridžed veržn

19. dubna 2009 v 17:38 | Paželv
Jakýsi slovníček základních příkazů v PHP.

Hacker Manifesto

19. dubna 2009 v 11:51 | Paželv
Český překlad tzv. Hacker Manifesto, vyznání jménem Hackerovo svědomí, který napsal The Mentor v roce 1986.

Flashka

10. dubna 2009 v 9:36 | Paželv
Obrazové a slovní rekviem za flashku.


PHP tahák

9. dubna 2009 v 17:01 | Paželv
Stručný přehled základních příkazů PHP s komentářem.


introdakšn

9. dubna 2009 v 16:53 | Paželv
Proč Paželvův? Jak ví každý, kdo někdy četl Alenku v říši divů (alespoň v nádherném překladu Aloyse a Hany Skoumalových), dělá se z nich paželví polívka, ve škole se učili samé podivné a maximálně nepraktické předměty a teď vyprávějí neméně nelogické historky. Vzhledem k tomu, že o mně všechny tyto body platí, a mimoto se s nebohým plemenem želvím a paželvím cítím osudově spřízněn, i dovolil jsem si se takto pojmenovat.

A proč blogísssssek? Protože to není blog. Nemám vám v úmyslu vylévat trýznivý bol svého smutného srdce nebo vás bavit nevtipnými historkami ze svého záludného života. Fakt ne. Věřte mi. A, jak podivné, nenajdete tu ani fotky Tokio Hotel a slintání nad jejich úžasností! A dokonce tu nenajdete ani můj životopis, samochválu a podobné nezbytné propriety. Z celého blogu se nezvíte nic zajímavého ani o mně, ani o Billu Kaulitzovi. A myslím to upřímně.

A proč tedy to všechno? Protože se mi v noťasu nahromadily texty a věci, u kterých cítím potřebu je hodit na net, především proto, že je to rychlejší, než je rozesílat všem známým. Není jich mnoho, ale pár jich je a při mojí radioaktivnorybičkosti jich patrně za mého krátkého a tragického života ještě pár vznikne.

Přeji příjemný zbytek dne, jakož i týdne, měsíce, roku a vůbec předsmrtného a posmrtného života.


P. S. Všechna má autorská díla a překlady na tomto blogu jsou licencovány do public domain.

To ve zkratce znamená, že souhlasím s jakýmkoliv jejich použitím jakýmkoliv způsobem, kdykoliv, kdekoliv, kýmkoliv, pročkoliv. Důvodem je to, že mi celá idea autorského práva přijde naprosto absurdní. Copak lze vlastnit myšlenku, nápad, ideu, kreativitu? Přibít si na ni ceduli "nevstupovat, soukromé?" Zavřít ji do tresoru a připálit si s ní doutník s krvelačným úsměvem kapitalisty? Můžete si uložit na konto v bance báseň nebo sochu? Nemůžete.

Lidé, kteří se snaží tak činit, jsou většinou zneuznaní grafomani, kteří zkouší vyznásilňovat aspoň to málo své kreativity a nechají si za to dobře zaplatit. Autorské právo je obchod s bílým masem múz, kurvení vlastní kreativity, pedofilní prostituce vlastních znalostí a schopností. Kultura má sloužit pokroku, ne zištnosti.

Autorské právo v podobě současné české legislativy není nic jiného, než krmení příživníků a zadušování skutečné kultury okovy medializace. Není náhoda, že největší kulturní díla vznikla v období, kdy autorské právo neexistovalo ;-)

Nevěřím, že by psaní či překládání bylo řemeslo stejně jako klempířství, uklízení jaderných reaktorů nebo prostituce. Spíš bych řekl, že to je jakási služba, služba lidstvu, služba jazyku, služba řeči - a zároveň dluh za dar inspirace. Myslím, že svou tvorbu Někomu dlužíme - tudíž mi přijde neoprávněné požadovat za tvůrčí díla mzdu, autorské poplatky. Zásluhy za tvorbu nenáleží dle mého názoru autorovi, ale jeho inspiraci, jeho múze - to ona skutečně tvoří, a nic za to nechce. Autor je pouze médiem, nástrojem. Nástrojům se přece neplatí, a jejich příživníkům typu OSA ještě méně.

Homér nenapsal Íliadu kvůli tantiémám, Dante nenapsal Božskou komedii kvůli tomu, aby si pod ni mohl napsat "(c) Dante Alighieri (heirs) 1321". Měli jiný důvod, tak vznešený, že vymáhat za něj nekřesťanské poplatky by jej pošpiňovalo. Umění, jehož účelem je pouze zisk, není uměním, ale prostitucí.

Takže kdybyste chtěli cokoliv z tohoto blogu použít, ať s mým vědomím nebo bez něj, ať s uvedením autora či bez něj, neváhejte a kopírujte. A použijte Ctrl+C, Ctrl+V, je to rychlejší než klikat myší ;-) Budu rád, když mé texty někomu pomůžou, ať už tady nebo kdekoliv jinde v kyberprostoru.

(A tohle je doufám jediný text, ve kterém se nějak projeví mé osobní názory.)