Nový hackerův manifest

12. června 2009 v 16:15 | Paželv
Český překlad anonymního textu Hacker Manifesto, který se objevil na internetu někdy kolem roku 2000 jako náhrada staršího manifestu Svědomí hackera.


(Text, jakási rezoluce nové kultury či vyhlášení války, se objevil na internetu někdy kolem roku 2000 jako reakce na příliš osobní a starší Mentorův manifest Svědomí hackera, jehož překlad najdete na tomto blogu. Našel jsem ho v několika odlišných verzích, liší se v několika větách a formulacích. Nechtělo se mi pátrat po nejpůvodnější a tak jsem prostě přeložil tu nejkratší. Ne že bych se vším souhlasil do posledního písmene, jako tomu je u Mentorova manifestu, ale myslím, že je dobrý nápad ho přeložit do češtiny stejně jako předchozí. - Paželv, překladatel)


I. Hacker

1. My jsme ti Jiní. Technické krysy, plovoucí v oceánu informací.

2. My jsme ty malé, samotářské děti, které ve škole sedí v poslední lavici v rohu.

3. My jsme ti týnejdžři, o kterých všichni říkají, že jsou divní.

4. My jsme ti studenti, co hackují počítačové systémy a objevují tak hranice svých schopností.

5. My jsme ti, kteří vyrostli v parku na lavičce s notebookem na kolenou a programovali svou virtuální realitu.

6. My jsme ti, kteří máme garáže plné elektroniky. Ta páječka v rohu stolu a to rozbité rádio vedle ní jsou taky naše. Ty kobky s počítači, bzučícími tiskárnami a pípajícími modemy, ty jsou taky naše.

7. My jsme ti, kteří vidí skutečnost jinak - a z našeho úhlu pohledu je vidět víc, než můžou vidět běžní lidé. Ti vidí jen, co je venku, ale my vidíme, co je uvnitř. To jsme my - realisté s brýlemi snů.

8. My jsme ti divní lidé, které neznají ani sousedi. Lidé, oddávající se svým vlastním myšlenkám, kteří den co den sedí u počítače a hledají něco na netu. Většinou nevycházíme z domu, jen čas od času, jen jít do nejbližšího počítačového obchodu nebo do nějakého normálního baru setkat se s těmi pár přáteli, které máme, nebo se domluvit s klientem...nebo se jen tak projít.

9. Nemáme moc přátel, vídáme se jen s několika. Všechny ostatní známe po netu. Naši skuteční přátelé jsou tady, na druhé straně čáry. Známe je z našeho oblíbeného IRC kanálu, z fór, ze systémů, na které jsme vlezli.

10. My jsme ti, kteří serou na to, co si o nás ostatní myslí, nestaráme se o to, jak vypadáme, nebo co o nás říkají lidé v naší nepřítomnosti.

11. Většině z nás vyhovuje život v úkrytu a to, že nás nikdo nezná, kromě několika lidí, se kterými musíme nevyhnutelně komunikovat.

12. Ostatní milují publicitu a slávu. Ti všichni jsou známí i pod povrchem. Jejich jména tu vyslovujeme často. Ale my máme jednu věc navíc - jsme Hackeři.

13. Společnost nás nechápe, jsme ti "divní" a "hráblí" v očích normálních lidí, kteří žijí daleko od informací a svobodných myšlenek. Společnost odmítá náš způsob myšlení, ta společnost, která žije, myslí a dýchá jedinou věcí - klišé.

14. Odmítají nás, protože myslíme jako svobodní lidé a svobodné myšlení je zakázané.

15. Hacker nemá vnější vzhled. Hackeři jsou lidé, kteří vycházejí z všednosti a jsou známi neexistujícím osobám, umělcům-technomaniakům, hráčům elektronické hudby, povrchním učencům.

16. Hacker není žádný literární žánr ani nějaká běžná subkultura. Je to nová kultura, celá a samostatá, výsledek nové doby. Kultura, která sjednocuje naše zájmy a názory. Jsme společenství. Jsme Hackeři.

II. Společnost

1. Společnost, která nás obklopuje, je ucpaná tím, že přitahuje všechno a všechny k sobě, a tak se pomalu potápí do tekutých písků času.

2. I když tomu někteří zatvrzele odmítají věřit, je zřejmé, že žijeme v nemocné společnosti. Ty tak zvané reformy, kterými se vlády honosí, jsou nic než malý krůček vpřed ve chvíli, kdy musí být vykonán obrovský skok.

3. Lidé se bojí nového a neznámého. Upřednostňují staré, známé a ověřené pravdy. Bojí se toho, co jim může přinést nové. Bojí se toho, že mohou ztratit to, co mají.

4. Jejich strach je tak silný, že prohlašují všechny odbojné za zrádce a svobodné myšlení za jejich zbraň. V tom chybují.

5. Lidé musí opustit svůj strach a jít vpřed. Musí vystačit s málem, které mají teď, aby v zítra měli víc. Jediné, co musí udělat, je natáhnout ruku a sáhnout po novém, dát svobodu svým myšlenkám, ideám a slovům.

6. Po staletí vyrůstala každá generace podle stejné předlohy. Podle ideálů, které všichni následovali. Zapomnělo se na individualitu. Lidé mysleli stejně, dodržovali klišé, nadrilovaná v dětství, klišovité vzdělání pro všechny děti. A když si někdo troufne popírat autoritu, je potrestán a dáván za špatný příklad: "Tohle se stane i tobě, když budeš vyjadřovat své vlastní názory a popírat názory svého učitele."

7. Naše společnost je nemocná a musí být vyléčena. Tím lékem je změna systému.


III. Systém

1. Systém. Staletí starý, postavený na zásadách, na které se dnes kašle. Systém, který se nezměnil od dne svého vzniku.

2. Systém je špatný.

3. Systém musí vnutit svou pravdu těm, kterým vládne. Vláda potřebuje, abychom ji slepě následovali. Proto žijeme v informační temnotě. Když lidé mají jiné informace než vláda, nemůžou rozlišit dobré od špatného. Tak se lež stává pravdou, pravdou, která je nezbytná pro všechno ostatní. Tak vládci ovládají lež a obyčejní lidé neví, co je pravda, a proto věří vládě a slepě ji sledují.

4. Bojujeme za svobodu informací. Bojujeme za svobodu slova a tisku, svobodu svobodně vyjádřit své myšlenky bez omezování systémem.

5. I v nejrozvinutějších a nejdemokratičtějších zemích systém dezinformuje. I v zemích, které si už u kolébky stanovily svobodu slova. Dezinformace je hlavní zbraní systému. Zbraní, kterou používají nejvíc.

6. Net nám pomáhá šířit informace svobodně. Net bez hranic a omezení.

7. Naše je vaše, vaše je naše.

8. Každý může bez omezení sdílet informace.

9. Naší zbraní je šifrování. Tak se mohou slova revoluce šířit neporušená a vláda se o tom může jen dohadovat.

10. Net je naše říše, na Netu jsme vládci.

11. Zákony. Svět se mění, ale zákony zůstávají stejné. Nový systém se nemění, jen se pro novou dobu upraví pár detailů, ale to podstatné zůstane stejné.

12. Potřebujeme nové zákony. Zákony, které se hodí k době, v níž žijeme, a ke světu, který nás obklopuje. Ne zákony, založené na minulosti. Zákony, založené na dnešku, zákony, které se budou hodit k zítřku.

13. Zákony, které nás jenom ignorují. Zákony naléhavě potřebují revizi.

IV. VIZE

1. Někteří lidé se nestarají o to, co se děje se světem. Starají se o to, co se děje kolem nich, v jejich mikrovesmíru.

2. Jenom tito lidé můžou vidět temnou budoucnost, protože jenom ti mohou vidět život, jaký žijeme teď.

3. Ostatní jeví zájem o světové problémy, zajímají se o všechno, o budoucnost, o to, co se děje se světem.

4. Ti mají optimističtější názor. Budoucnost je pro ně čistší a krásnější, protože mohou vidět dovnitř a vidí zralejší a moudřejší svět.

5. My jsme někde uprostřed. Zajímáme se o to, co se děje teď, ale stejně tak i o to, co se má dít zítra.

6. Sledujeme net, a net je pořád širší a širší.

7. Net brzy spolkne všechno na světě - od vojenských systémů po počítač u vás doma.

8. Ale net je sídlo anarchie.

9. Nemůže být kontrolován, a v tom je jeho síla.

10. Každý bude závislý na netu.

11. Budou tam všechny informace, zamčené v propastech jedniček a nul.

12. My kontrolujeme net, tedy kontrolujeme informace.

13. Žijeme ve směsi minulosti a současnosti.

14. Špatné přichází od člověka, dobré od technologie.

15. Malé lidi ovládá net, a my ovládáme jej.

16. Když nebudeš ovládat, budeš ovládán.

17. Vědení je MOC.

V. KDE TO JSME?

1. Kde to jsme?

2. Žijeme v nemocném světě, kde nenávist je zbraň a svoboda sen.

3. Svět roste příliš pomalu. Pro hackera je těžké žít v zaostalém světě, dívat se na lidi kolem sebe a vidět, jak málo jsou vyvinutí.

4. Jdeme vpřed a oni nás odvracejí. Společnost nás utiskuje. Ano, utiskuje svobodu myšlení, se svými krutými vzdělávacími programy na školách a univerzitách. Drilují děti ke svému pohledu na věc a každý pokus vyjádřit odlišný názor je odmítán a trestán.

5. Naše děti rostou a jsou vychovávány ve starém a neměnícím se systému. Sytému, který netoleruje svobodu myšlení a přísně požaduje podřízení se pravidlům.

6. Ve světě, který by mohl být jiný, než ten, ve kterém žijeme, kdyby lidé dělali skoky a ne se jen plížili.

7. Je příliš těžké žít v tomto světě, Hackere.

8. Je to, jakoby se zastavil čas.

9. Žijeme na správném místě, ale ne ve správném čase.

10. Všechno je tak obyčejné, lidé jsou tak stejní, jejich činy také. A společnost cítí nahéhavou potřebu se vrátit v čase.

11. Někdo, kdo zkouší najít svůj vlastní svět, svět Hackerů, nalezne jej a vybuduje jej, vybuduje jej ze svých myšlenek. Změní realitu, překročí ji a začne žít ve svém virtuálním světě. Vymyšleném, vybudovaném nad realitou.

12. A ostatní si prostě zvyknou na svět, jaký je. Žijí v něm dál, i když ho nenávidí. Nemají jinou možnost než jenom doufat, že svět vyleze z jejich prázdnoty a půjde v před.

13. My se snažíme změnit situaci. Snažíme se přizpůsobit současný svět naším názorům a potřebám. Maximálně využít, co je v pořádku, a ignorovat odpad. Kde nemůžeme, tam prostě žijeme ve svém světě, jako Hackeři, a když proti nám společnost bojuje, vracíme úder.

14. Vybudovali jsme si své světy v kyberprostoru.

15. Mezi jedničkami a nulami, mezi bity informací.

16. Vybudovali jsme si svou společnost, společnost Hackerů.


Spojte se!

Bojujte za svá práva!

My jsme ELEKTRONICKÉ DUŠE, skupina svobodomyslných vzbouřenců. Hackeři.

Žijeme v kyberprostoru, jsme všude, neznáme žádné hranice.

A toto je náš manifest. Manifest Hackerů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 --La*M*eR-- | E-mail | 11. května 2011 v 21:26 | Reagovat

plne suhlasim stimto čo je tu napisane tato spoločnosť nas utlača  a mysli si že može všetko

2 Teatime | 26. července 2011 v 20:02 | Reagovat

Zdá se mi to stupidní a osobně mě to uráží. Je z toho znát nezralost autora, který se snaží kázat o kultuře hackerů a přitom do ní teprve nakoukl a ani jí nechápe. Abys byl hacker, nestačí jenom umět s počítači a nechat si dát nálepku geek. Je to těžká filosofie, kterou musíš prozkoumávat a nikdy jí celou neobjevíš.

Tato filosofie nebojuje jen za hackery, ale i za ostatní lidi, nebojuje proti nim. Zdá se mi, že to mnohem lépe vystihuje manifest Loyda Blankenshipa:

"...My objevujeme... a vy nám říkáte zločinci. Dychtíme po vědomostech... a vy nám říkáte zločinci. Spolupracujeme bez ohledu na barvu pleti, národnost, náboženskou nesnášenlivost... a vy nám říkáte zločinci. Vy stavíte atomové bomby, vedete války, vraždíte, podvádíte, vy nám lžete a chcete nás přesvědčit, že to děláte pro naše dobro, přesto jsme my zločinci..."

3 ... | 13. listopadu 2011 v 14:14 | Reagovat

Plne souhlasim s "Teatime" :-)

4 ... | 13. listopadu 2011 v 14:20 | Reagovat

a ten začátek : "náhrada staršího manifestu Svědomí hackera" :-D .. nahrada ?? piš si že manifest od loyda(Mentora) nebude nikdy ničím nahrazen.. je to genius (netvrdim ze jich neni vic) ale je to neco jako bys rekl ze dnesni ještěrky jsou náhrada dinosauru ;-) .. Je psano že: "je považován za jeden ze základních kamenů kultury hackerů" ..

5 pazelv | 13. listopadu 2011 v 21:07 | Reagovat

[1]: [2]: [3]: Díky za názory. Mentorův se mi taky líbí víc, ale zase ani tenhle text mne nějak neuráží. Nepokládám se za hackera ani za zvláštního znalce této nebo kterékoli jiné filosofie, život mne zavedl daleko od počítačů, do oblasti ještě mnohem odtrženější od reality a extrémně nezajímavé pro rozvíjení filosofických názorů, a jsem tu naveskrz spokojený :-)

[4]: Omlouvám se, ten perex není formulován nejdokonaleji. Holt se to někdy nepovede :-) Chabá výmluva: ten text zřejmě JE míněn jako náhrada, jakkoli absurdní je myšlenka nahradit Mentorův manifest. Náhradou arci není...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama