Jak probíhá IELTS

9. září 2009 v 21:15 | Paželv
Pár informací a zkušeností ohledně testu IELTS z hlediska absolventa. Třeba se to někomu bude hodit. Odpovím na jakékoliv související dotazy =)


1) Lidem, kteří se chystají dělat IELTS, možná přijdou vhod informace o tom, jak tato zkouška v České republice probíhá. Nechci zbytečně opakovat oficiální informace, ale podat - jako člověk, který celou ieltsovou byrokracií prošel - trochu podrobnější popis zkoušky z hlediska kandidáta a také několik věcí, které vám nikdo neřekne, a které se dozvíte až operativně. Pro základní obeznámení s IELTSem doporučuji stránky British Council (spíše anglické než české), eventuálně Wikipedii. Píšu záměrně pouze česky, nechci šířit informace o českém IELTSu do cizích zemí - mohou se značně lišit.

2) Na zkoušku se musíte přihlásit asi dva měsíce předem, přihlášku vyplníte na pobočce British Councilu, při tom také zaplatíte požadovanou částku, 4850,- korun. Přineste s sebou dvě aktuální pasové fotky, jsou na přihlášku nezbytné. Přihlášku si pozorně přečtěte a na případné nepřesnosti (je jich hodně, je formulovaná příšerně byrokraticky) se radši zeptejte někoho po ruce nebo si formulář prostudujte předem, najdete ho celkem bez problému na netu (na stránkách českého British Councilu sice ne, ale zkuste třeba singapurský).

3) Jedenáct dní před zkouškou (a předpokládám, že ta informace o jedenácti dnech je přísně tajná, mně samotnému ji sdělili až po třech rozhořčených telefonátech) vám pošlou e-mailem přesnou pozvánku, na které je čas a místo konání zkoušky. Na tuto pozvánku byste měli odpovědět (stačí něco ve stylu: "Dear Administrator, thank you for your e-mail, sincerely yours XY"). Ta moje pozvánka vypadala takhle.

4) Těsně před začátkem zkoušky po vás budou chtít občanku (eventuálně pas) a podpis nějakého papíru. Výměnou za to dostanete kandidátské číslo. Věci si můžete uložit do šatny. Do testovací místnosti si s sebou můžete vzít POUZE psadlo a pití v průhledné láhvi. Mobily jsou přísně zakázané. (A mezi lavicemi neustále prochází smečka examinatorů, takže je to docela dobře hlídané) Na IELTS se všechno píše zásadně tužkou, propisky si ani neberte. V testovací místnosti je kolem šedesáti lavic, na každé je kandidátské číslo toho, kdo na ní má sedět.

5) Zkouška se dělí na psanou část a speaking. Psaná část = listening, reading a writing, v tomto pořadí, se dělá v kuse - celá zkouška trvá asi tři hodiny, nejsou tam žádné přestávky nebo pauzy. Speaking se dělá zvlášť, někdy v průběhu odpoledne - přesnou hodinu budete mít položenou na lavici v testovací místnosti. Mezi koncem psané části a začátkem speakingu si můžete dělat co chcete. Přijde mi zajímavé, že témata writingu (a také speakingu) se většinou opakují, takže pokud si projdete hodně vzorových testů (vydala je Camebridgská univerzita v edici sedmi monstrózních bichlí), je vysoce pravděpodobné, že při testu dostanete stejné téma, jaké jste už někdy viděli. Pozor ale, nevyřešíte to tak, že se naučíte nazpaměť vzorové odpovědi. Za to je diskvalifikace.

6) K listeningu dostanete zadání, poté vám pustí (do sluchátek) poslech. Odpovědi z poslechu doplňujete do toho zadání, na které se nikdy nikdo nepodívá. Poté dostanete deset minut na přepsání odpovědí do oficiálního odpovědního archu. Při readingu a writingu píšete odpovědi rovnou do odpovědního archu, dostanete ale papír se zadáním, na který si opět můžete psát poznámky. Při writingu si dejte pozor na civilizovanou úpravu. Jestli mohu něco doporučit, naučte se psát řádky tak, aby vám na jeden řádek vycházelo přibližně deset nebo dvanáct slov, prostě stále stejný počet - hodně vám to usnadní nezbytné počítání slov. Na naučení to není nijak těžké a bude se vám to hodit nejen při IELTSu.

7) Na speaking se musíte dostavit tak deset minut předem, ohlásíte se na vrátnici, opět ukážete občanku a něco podepíšete a pak budete čekat v čekárně, dokud se neuvolní nějaký examinator. Bývá to rodilý mluvčí (není to ale pravidlem), který si vás odvede do nějaké menší místnosti. Nejde o nic formálního, kvádro tahat ze skříně nemusíte ;) Chvilku s vámi společensky konverzuje (where are you from? what is your name? reading was pretty difficult, yeah?), v rámci této společenské konverzace si od vás vyžádá občanku, zapne diktafon na stolku a začne s vámi vést oficiální rozhovor. Napřed chvilku diskutujete o obecných tématech, odkud jste, co studujete a tak dále. Pamatujte, že v této části má examinator pevně danou sadu otázek, na které by se měl zeptat, zde ještě nejde o rozhovor v pravém slova smyslu. Když ho to přestane bavit, zahájí se druhý blok speakingu - dvouminutový projev na zadané téma. Dostanete papír a tužku na poznámky, ale pozor, žádné hodinky. Pokud si tedy chcete kontrolovat čas, přineste si vlastní časoměr. Pokud si nechcete kontrolovat čas, vězte, že jedna průměrně rozvitá věta zabere něco kolem dvaceti vteřin času, takže odhadovat lze i takto. Při této části testu se dá dost času ztratit na úvodní a závěrečné části, protože věty typu "So, I decided to speak about..." a "And, I think, it could be all" se také počítají do započítaného času. (Několik vzorových speakingů z IELTSu, ovšem bez konečného výsledku, můžete najít na Youtube.)

8) Výsledky testu vám přijdou asi čtrnáct dní po zkoušce, nicméně - asi týden po testu vám přijde e-mail, ve kterém jsou přihlašovací údaje do internetové databáze IELTSu. Přesně třináctý den po zkoušce v poledne greenwichského času (ano, je to kupodivu na minutu přesné) si můžete svoje výsledky přečíst na internetu, pochopitelně po zadání údajů uvedených v e-mailu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eva | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 15:00 | Reagovat

Kdybys nebyl hlupákem, nestal by ses medvědem....:-)

2 TEREZA | 5. února 2012 v 17:35 | Reagovat

Díky za článek. Docela mi pomohl, protože o IELTS uvažuji. Necítím se na CAE, ale FCE se mi zdá zase jednoduché, tak chci něco mezi. Není mi moc jasné z jakých se mám připravovat materiálů, když se v tomto druhu zkoušky testuje vše od A2 až do C2.
Existují nějaké materiály, když chci získat B2-C1?
DÍKY

3 pazelv | 6. února 2012 v 9:37 | Reagovat

[2]: Ahoj, jsem rád, že Ti článek pomohl.
Učebnic na IELTS je docela dost, jsou to hlavně různé vzorové testy s odpověďmi a komentáři.
IELTS sice pokrývá rozpětí od A2 do C2, ale většinou se za neformální hranici "úspěšnosti" pokládá IELTS 6.5-7, tj. kolem C1 (což je minimum pro přijetí na anglické vysoké školy)... Na tuhle úroveň je zaměřena většina učebnic.
Doporučil bych hlavně Cambridge Grammar for IELTS, což je skvělý přehled gramatiky, myslím, že vůbec jedna z nejlepších anglických gramatik, jaké sedají sehnat.
K takovým obecným přehledům všeho, co se může hodit, patří třeba Cambridge IELTS Objective (Cambridge University Press, 2008) a Barron's IELTS. Potom existují různé IELTS for Academic Purposes Student's Book, Common Mistakes in IELTS....
Když mi napíšeš na mostlyhcz@gmail.com, tak Ti můžu něco poslat :)

4 Martina | 28. prosince 2012 v 22:04 | Reagovat

Také přidávám díky. Na Ielts se chystám a potřebuji více než score 7,tak sháním co nejvíce info. Při přípravě mi hlavně pomáhají ukázky testů zdarma (odkazy na ně jsem našla zde http://www.lochneska.cz/ielts-zkouska-online-test-priklad-nacvik ). Také zvažuji koupi učebnice, ač jsem se dočetla, že nejlepší je IELTS Practice Tests od Judith Wilson. Zkusím se však podívat i na ty učebnice, které doporučuješ ty :)

5 Hanka | 13. března 2013 v 15:23 | Reagovat

Ahoj, děkuji za článek, chystám se na IELTS a takhle alespoň vím, co očekávat:) Vůbec nevím co čekat a potřebovala bych právě úroveň C1 (anglická vysoká škola), i když má prozatimní úroveň je B2. :-( Jak hodnotíte knihy Improve your IELTS (writing, reading, speaking and listening)? :-)

6 pazelv | 13. března 2013 v 16:01 | Reagovat

[5]: Milá Hanko, s knihou Improve your IELTS nemám žádné zkušenosti. Podobně zaměřená je třeba učebnice IELTS Graduation a některé další. Pokud bys měla o materiály k některé z nich zájem, napiš mi, prosím, na e-mail. :-) Pěkný den.

7 Becca | E-mail | 10. června 2015 v 10:07 | Reagovat

Ahoj,
děkuji za parádní článek. Jsem ráda, že je napsán takhle dopodrobna, člověk aspoň ví, s čím počítat :-)
Chtěla jsem se ještě zeptat, na to, aby mě vzali na univerzitu potřebuji IELTS 5,5b. Kdyby se mi zkouška nepovedla na tento počet bodů, dá se ještě zopakovat třeba za půl roku?
Moc děkuji :-)

8 Martin | 14. září 2015 v 19:10 | Reagovat

[7]: Zkoušku si můžeš zopakovat kolikrát chceš.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama