E. A. Poe - Maják (překlad)

14. dubna 2010 v 15:37 | Paželv |  Překlady
(Překlad zlomku poslední povídky, kterou Mistr začal psát teprve několik dní před smrtí. Nedokončený příběh strážce majáku a jeho stihomamu prý v mnohém předjímá kafkovský životní pocit. Někteří literární vědci se domnívají, že v dochované podobě je text úplnou povídkou a konec textu má naznačovat smrt vypravěče.)
1. led - 1796 - Dnes - první den na majáku - si píši tento deník, jak mi to nařídil De Grät. Deník si budu vést co možná pravidelně - protože člověku, který je sám jako já, se může stát cokoliv - můžu onemocnět, nebo ještě hůř... Tak sbohem! V kutru je malá díra - ale proč se tím zabývat, když jsem tady, v úplném bezpečí? Mé myšlenky opět začínají ožívat v pouhém vědomí - aspoň jednou v životě - naprosté samoty, protože Neptun, jakkoliv je veliký, stěží může být pokládán za "společnost". Kdybych tak měl někdy ke "společnosti" větší důvěru než k ubohému psu - v tom případě bychom se já a "společnost" nikdy neodloučili, ani na ten rok... Co mne nejvíc překvapilo byla obtížnost, s jakou mi De Grät dával tohle povolení - a to jsem říšský šlechtic! Konsistoř by neměla mít žádné pochybnosti o mé schopnosti ovládat maják. Dřív sem chodil jeden člověk - a zvládal to stejně dobře jako ti tři, kteří se tam většinou posílají. Žádné zvláštní povinnosti, a tištěné příkazy jsou maximálně stručné. Orndoff by mne nikdy neměl doprovázet. Nikdy bych nepohnul se svou knihou, kdyby byl v dosahu on, s tím svým věčným tlacháním ... A ta věčná mořská pěna. A nadto chci být sám... Je divné, že mne až doteď nikdy nenapadlo, jak beznadějně to slovo zní - "sám"! Můžu se napůl zabavit zvláštností ozvěny v těchto válcových zdech - ale ne! - to je všechno nesmysl. Cítím úzkost ze svého odloučerní. Nikdy to neudělají. Nezapomněl jsem De Grätovo proroctví. Teď se škrábu k lampě abych se podíval kolem a "podíval se, co uvidím"... Co uvidím! Moc toho není. Příboj, myslím, trošku polevuje, kutr bude mít však domů těžkou cestu. Těžko se dostane na dohled od Norska před zítřejším polednem - i když to není víc než sto devadesát nebo dvě stě mil.
2. led Den jsem strávil v nepopsatelném nadšení. Má touha po samotě mohla být stěží lépe ukojena. Neříkám naplněna, protože slastí, kterou jsem dnes pociťoval, asi nikdy nebudu nasycen ... vítr se ráno utišil a odpoledne se hladina sniovala ... Nic nebylo vidět, ani dalekohledem, jen moře a nebe, občas racek.
3. led. Mrtvý klid celý den. K večeru moře vypadalo jako sklo. Byly vidět nějaké řasy, ale kromě nich vůbec nic, ani nejmenší kousek mraku ... Zaměstnán prohledáváním majáku ... Je velmi vysoký, jak jsem na vlastní kůži zjistil, když jsem musel stoupat po nekonečných schoodech - skoro 160 stop, řekl bych, od nejnižího stavu vody ke špičce lampy. Ode dna šachty je ale vzdálenost ke stropu nejméně 180 stop - takže podlaha je dvacet stop pod hladinou moře, i za odlivu... Na dně je asi zazděný prázdný prostor. Nepochybně by měl být bezpečněji omítnutý - na co to myslím? Stavba je bezpochyby za všech okolností dost bezpečná. Měl bych si připadat v bezpečí i v nejsilnější mořské bouři a i když jsem slyšel od nějakých námořníků že tady může být za jihovýchodního větru moře výš než kdekoliv jinde, leda ze západní strany Magellanova průlivu. Žádné moře ale nemůže nic udělat s touhle pevnou zdí, navíc obloženou želzem - která je nějakých padesát stop nad nejvyšším stavem vody čtyři stopy silná, takže jeden palec by ... Ale ty základy vypadají jako z křídy...
4. led. ...
(Zde rukopisný fragment končí)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JirkaM | 27. srpna 2010 v 16:55 | Reagovat

Nechci nikomu kazit radost z čtení Poeových děl a nikoho urazit, ale prostě životní postoje Poe a všech jeho následovníků či přátel - ať už Verne ve své Ledové sfinze nebo Kafka - mi vždy berou chuť k životu a jejich díla mohu číst jen v době vrcholného štěstí, abych měl příležitost se vrátit na zem, protože číst tohle v době depresí by člověka dorazilo.

2 KIRAlync | E-mail | Web | 10. července 2018 v 22:26 | Reagovat

To determine internal swelling is difficult enough, therefore, consequently, they influence the body for a long time, which threatens the normal fetus. Fluids are dangerous because they break blood circulation. Similar situation leads to the strengthening of negative tendencies feeding and the breath baby, formed hypoxia.
Fighting such a pathology should be done with the help of correction feeding and special exercises so that fluid does not stay tissues. If expectant mother is resting, then under the feet better put a cushion or pillow to improve the blood circulation of tired legs. Prohibited long time to sit or stand, as this leads to stagnation in the body. It is recommended that the knee-elbow position several times a day in order to increase blood flow.
<a href=http://pregnancyplus.info/why-do-you-have-swollen-feet-after-pregnancy>swollen feet after pregnancy</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama