Roman Polanski - Už nemohu dále mlčet

6. května 2010 v 21:38 | Paželv |  Překlady
Vyjádření Romana Polanského k jeho obvinění. Originál: http://laregledujeu.org/2010/05/02/1397/i-can-remain-silent-no-longer/
Za celých sedm měsíců od 26. září 2009, kdy jsem byl zatčen na letišti v Curychu, kam jsem přijel od švýcarského ministra kultury přijmout cenu za celoživotní dílo, jsem neučinil žádná veřejná prohlášení a rovněž jsem požádal své právníky, aby omezili své komentáře na naprosté minimum. Chtěl jsem nechat švýcarské a americké soudy i své právníky dělat svou práci, aniž by se mnou museli diskutovat.
Rozhodl jsem se své mlčení přerušit a oslovit přímo vás, bez prostředníků a vlastními slovy.
Jako každý mám potřebu sdílet svá dramata a své radosti, a nežádám vás o lítost. Žádám jen, abych byl souzen spravedlivě, tak jako každý jiný.
Toto je pravda: před třiceti třemi lety jsem byl uznán vinným a odpykal jsem si svůj trest ve věznici v Chino, což nebyl žádný fešácký kriminál. Odpykal jsem si celý trest podle rozsudku. Když jsem ale opouštěl věznici, soudce si usmyslel, že čas odpykaný v Chino nenaplňuje celý rozsudek. Tento obrat snad vysvětluje, proč jsem opustil Spojené státy.
Ten případ byl oživen po více než třiceti letech nějakým dokumentaristou, který sbíral důkazy od lidí, kteří do toho tehdy byli zapletení. Projektu jsem se nezúčastnil ani přímo, ani nepřímo. Dokument nevynesl na světlo jen fakt, že jsem opustil USA, protože se mnou bylo jednáno nespravedlivě, ale rovněž vyléval hněv losangeleských úřadů, které cítily útok na svou autoritu a rozhodly se požádat o mé vydání Švýcarsko, zemi, kterou jsem po třicet let pravidelně a bez překážek navštěvoval.
Teď už nemohu dále mlčet.
Už nemůžu dál mlčet, protože americké úřady se právě rozhodly, navzdory všem argumentům a výpovědím třetí strany, nesouhlasit s mým odsouzením v nepřítomnosti, i když jim odvolací soud doporučil opak.
Už nemohu dále mlčet, protože kalifornský soud odmítl četné žádosti oběti, aby bylo další jednání proti mně konečně zastaveno, aby byla ona ušetřena od dalšího obtěžování každým dalším projednáváním toho případu.
Už nemohu dále mlčet, protože v událostech nastal nesmírně důležitý vývoj. Loni 26. února potvrdil Robert Gunson, místní prokurátor v případu z roku 1977, nyní v důchodu, pod přísahou před soudkyní Mary Lou Villarovou a za přítomnosti Davida Walgrena, současného místního prokurátora v témž případě, který měl pravomoc mu odporovat a tázat se ho, že 16. září 1977 potvrdil soudce Rittenband všem zúčastněným stranám, že jsem si v Chino odpykal CELÝ svůj rozsudek.
Už nemohu dále mlčet, protože žádost o mé vydání ze Švýcarska je založená na lži. V tomto bodu řekl při stejné příležitosti bývalý místní prokurátor Roger Gunson, že je lží tvrdit, že čas, který jsem strávil v Chino, byl pouze diagnostickým pozorováním, jak to učinil současný prokurátor v žádosti o mé vydání.

Zmiňovaná žádost o vydání tvrdí, že jsem utekl z vězení, ale při podání žádosti o milost jsem uznal fakta a vrátil se do Států, abych si odpykal zbytek trestu. Dál už bylo potřeba jenom to, aby soud můj souhlas schválil, ale soudce se rozhodl jej odmítnout, aby si na můj účet získal špetku publicity.
Už nemohu dále mlčet protože mí právníci po třicet let nikdy nepřestali zdůraznovat, že jsem byl soudem zrazen, že soudce křivě přísahal a že jsem si svůj trest odpykal. To, že nyní tehdejší místní prokurátor, který se zabýval oním případem v sedmdesátých letech, člověk dokonalé bezúhonnosti, potvrdil pod přísahou všechna má tvrzení, vrhá na celý případ nové světlo.
Už nemohu dále mlčet, protože tytéž příčiny mají nyní tytéž důsledky. Nový místní prokurátor, který se případem zabývá a požádal o mé vydání, právě kandiduje ve volbách a potřebuje proto publicitu!
Už nemohu dále mlčet, protože Spojené státy stále vyžadují mé vydání spíše proto, aby mne vydali na stříbrném tácku médiím celého světa, než aby vydaly rozsudek v případě, který je už třicet tři let vyřešený.
Už nemohu dále mlčet, protože jsem držen v domácím vězení v Gstaadu a propuštěn na vysokou kauci, kterou jsem získal pouze tím, že jsem zastavil svůj byt, který byl po více než třicet let mým domovem, a protože jsem pryč od své rodiny a nemohu pracovat.
To jsou tedy fakta, která jsem si přál vám sdělit v naději, že Švýcarsko pochopí, že nejsou žádné důvody pro mé vydání, a já opět budu moci najít klid, spojit se se svou rodinou a svobodně žít ve své vlasti.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama