William Safire / Richard Nixon - Pro případ vesmírné katastrofy (In Event of Moon Disaster)

27. prosince 2010 v 19:44 | Paželv |  Překlady
Vláda USA je vždy připravena na všechny alternativy. A tak byl i v případě Apollo 11 "pro jistotu" napsán (novinářem Williamem Safirem) prezidentský proslov, který by reagoval na případnou smrt Armstronga a Aldrina na měsíci. Proslov naštěstí nikdy nemusel být použit. Přesto byl později zveřejněn. Je zvláštní přemýšlet, jak by se dějiny lidstva odvíjely v případě, kdyby ti dva první zemřeli a chmurně vznešená vize patetického projevu by se naplnila...
ADRESÁT: H. R. Haldeman
ODESILATEL: Bill Safire
18. července 1969
PRO PŘÍPAD VESMÍRNÉ KATASTROFY
Osud určil, že lidé, jenž se vydali v pokoji objevovat tajemství Měsíce, v něm najdou pokoj věčný.
Ti stateční muži, Neil Armstrong a Edwin Aldrin, vědí, že není žádná naděje pro jejich záchranu. Vědí však, že je v jejich obětování skryta veliká naděje pro lidstvo.
Tito dva muži položili své životy za nejvznešenější cíl lidstva: hledání pravdy a porozumění.
Budou za ně truchlit jejich rodiny a přátelé, bude za ně truchlit celý národ, bude za ně truchlit celý svět, bude za ně truchlit sama Matka Země, která se rozhodla vyslat dva své syny do neznáma.
Jejich cesta stmelila všechen lid světa v jedno, jejich oběť je ještě více sváže bratrstvím.
V dávných dobách pozorovali lidé hvězdy a viděli v souhvězdích své hrdiny. Dnes děláme totéž, naši bájní hrdinové jsou však skvělí muži z masa a krve.
Ostatní budou hledat a jistě najdou svoji cestu domů. Lidské hledání nesmí skončit. Tito lidé však byli první a v našich srdcích zůstanou navěky.
A každý člověk, který se za budoucích nocí podívá na měsíc, bude vědět, že na některém místě této planety navěky odpočívají lidé.
PŘED PROJEVEM
by měl prezident zavolat oběma vdovám.
PO PROJEVU, KDYŽ NASA ZTRATÍ S ASTRONAUTY SPOJENÍ
Kněz by mohl použít stejný obřad, jako je při pohřbu do moře, odevzdal by jejich duše "nejhlubší hlubině" a uzavřel vše Otčenášem.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama