Dokonalá žena (The Perfect Woman) - Clark Ashton Smith

17. března 2011 v 10:16 | Paželv |  Překlady
Autor formou krátké povídky, či spíše anekdoty, půvabně ironisuje své milostné potíže i soudobý rozvoj psychiatrie.

Byl jednou jeden idealista, který hledal Dokonalou ženu. V průběhu svého hledání, které trvalo mnoho let a bylo velice nesnadné a bolestné, si získal pověst neřestníka, ale zato ztratil své mládí, vlasy, iluze a většinu majetku. Zamilovával se do hereček, do naivních květinek, do dojiček krav, do zdravotních sester, do jeptišek, do sekretářek, do běhen i do vdaných dam. Stal se odborníkem na vlásničky, spodničky a svéhlavičky. Také okusil každý možný druh rtěnky, ale ideál stále nenalezl.
Nadto jednoho dne svého krutého životaběhu ztratil i to málo rozumu, které mu po jeho zkušenostech zbylo (či které získal), i jat běsem zuřivé posedlosti vrhl po jisté velmi přívětivé mladičké slečně, s níž popíjel, piškotový dort. O dva dny později nalezl ubytování v domově pro duševně vyvýšené. Zda za jeho zchoromyslněním stál nadbytek, nedostatek, abstinence, alkoholismus či streptokoky, to páni doktoři nikdy nezjistili.
Do svého nového domova byl veden dvěma statnými hlídači, když však v jedné výloze spatřil pryžovou panenku, zamiloval se do ní jako student do subrety. Náhodou měl u sebe dostatek peněz, takže mu ji strážní laskavě dovolili zakoupit, aby mu zpříjemnila pobyt v onom sídle rozradostněných.
"Je to holt magor," ušklíbli se.
Byl však konečně šťasten a nevadilo mu to. Věřil, že našel svou Dokonalou ženu.
A stále v to věří, neboť ona panenka (taková ta, co nevydává zvuky ani se nepohybuje) nikdy neudělala ani neřekla nic, co by mu přineslo zklamání. Miluje ji s naprostou a ideální oddaností a věří, že jeho láska je opětována. A tak je dokonale šťastný.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama