ROZHOVOR S THE MENTOREM

22. září 2011 v 19:59 | Paželv
Elf Qrin zpovídá The Mentora, autora Hackerského manifestu. Rozhovor veden 31. července 2000.
E - Jaká byla tvá první zkušenost s počítači a co byl tvůj první počítač?

M - Těsně před začátkem léta, když jsem byl mezi pátou a šestou třídou střední - to bylo tak 1976, jsme se přestěhovali z Austinu do San Marcos. Nikoho jsem tam neznal, tak jsem se začal motat kolem počítačové laborky v knihovně. Byly tam Pet-10, Compucolory a i nějaký starý Apple II. Hlavně jsem na nich hrál hry, Artillery a tak. Potom u máti v práci byl takovej velkej sálovej počítač, PDP. Seznámil jsem se se systémákama, ukázali mi hru Star Trek - ta se mi hodně líbila. Nechal jsem si vytisknout její zdroják v BASICu, no a tak jsem se vlastně naučil BASIC. Ale první počítač, kterej jsem doopravdy vlastnil, byl Apple IIe, a ten jsem si sehnal někdy 1979 nebo 1980.

E - Jak jsi se stal hackerem?

M - Pokud myslíš slovo hacker v pravém slova smyslu, tak asi tehdy s tím zdrojákem Star Treku. A jestli myslíš "prolamování se do počítače", tak s tím jsem začal tehdy, když jsem zjistil, že universita má PDP-4. Vymámil jsem od někoho z rodiny heslo, ale to přestalo platit na konci léta. To už jsem měl celkem slušnej seznam uživatelských účtů a hackoval jsem je.

E- Jak jsi se připojil k LOD/H? Co si o nich pamatuješ?

M - Byl jsem součást "té druhé generace" lidí z LOD, co přišli ze Summerconu 88. Byl jsem v hotelovým pokoji s The Leftistem, Doom Prophetem, Phantom Phreakrem, Control C, Urvile/Necronn 99 a ještě pár dalšíma, co jsem už zapoměl. Všichni jsme si přitáhli krabice s vytisklýma papírama a tak. A tam jsme si všimli, že máme v podstatě pod kontrolou celou počítačovou telefonní síť.

E - Jak se ti líbily osmdesátý léta? I pokud jde o věci mimo počítače.

M - No... osmdesátý léta byly pro mne takový zmatený. Zažil jsem pěkný časy, hrál v nějakých skupinách, dělal neskutečný kokotiny, potkal svou ženu, vylítl z univerzity, vydal první knížku... prostě choval jsem se jako většina lidí mezo patnácti a pětadvaceti.

E - Jak jsi napsal Hackerův manifest?

M - No, odešel jsem z hackerské scény a Craig (Knight Lighting) potřeboval něco pro Phrack. Četl jsem knížku Měsíc je drsná milenka a dost se mi líbila ta myšlenka revoluce.

E - Co si myslíš o Manifestu teď?

M - Pořád si myslím, že je to užitečný. Jen se trochu červenám, když vidím frázi "krása přenosu", ale tehdy mi bylo 21, takže si to trochu odpouštím.

E - Mezi hackery jsi něco jako živá legenda. Co si o tom myslíš?

M - Jó, kdyby mi tak každej dal dolar :-) Vlastně se mi ta pozornost docela líbí. Pořád dostávám spousty mejlů a zkouším na všechny odpovědět - i když třeba jen šablonou.

E - Proč jsi začátkem devadesátých let odešel ze scény?

M - Po The Pheonix Projectu jsem pochopil, že je čas skončit. Rozjížděl jsem nejlepší hackovací BBS na světě. Věděl jsem, že mně sledujou. Taky jsem byl v hledáčku kvůli spoustě jinejch věcí - LOD tehdy kontroloval skoro všechno co jsme chtěli a taky jsem měl spoustu věcí na Autonetu. Prime Suspect hacknul Telenet, Erik Bloodaxe cokoli co chtěl (jen tak na okraj, Erik Bloodaxe byl nejlepší hacker, jakýho jsem znal). Naši guruové se dostali do každý telefonní sítě na světě. Už nešlo stoupat, jen klesat.

E - Jaký je rozdíl mezi hackerskou scénou tehdy a dnes?

M - Dnes je lehčí se nechat chytit. Před digitálníma ústřednama jsme nebrali degeny.

E - Takže si myslíš, že dnešní hackeři už nejsou tak drsní jako tehdejší, když nebyly harddisky a grafický rozhraní?

M - Těžko říct, osobně dneska moc lidí neznám. Vlastně neznám nikoho, všechno se děje pod povrchem.

E - Co si myslíš o internetové revoluci?

M - Viděl jsem ji už v roce 1986. Je to milášššek.

E - A co děláš teď? Kde pracuješ?

M - Jsem vývojář multimédií. Dělám prakticky všechno od zvuku a hudby po 3D animace a digitální video.

E - Máš nějaké děti? Učíš je hackovat?

M - Nemám a neplánuju.

E - Poslední slovo pro ty, co se chtějí stát hackery.

M - Když se někomu dostáváte do počítače, buďte tam opatrní. Nejspíš vás chytnou, a to je fakt na nic. Spoustu zajímavých věcí můžete dělat i legálně (třeba se učit linux a programovat), takže bych na vašem místě začal s tím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama