SAÚDSKÝ VRCHNÍ KAT ŘÍKÁ: "VEDU NORMÁLNÍ ŽIVOT"

27. září 2012 v 14:26 | Paželv
Překlad rozhovoru s vrchním popravčím Saúdské Arábie pro časopis Arab News ze dne 5. července 2003.

Vrchní popravčí Saúdské Arábie Muhammad Saad Al-Beší utne hlavu až sedmi lidem denně.
"Na tom nezáleží. Dva, čtyři, deset. Pokud konám Boží vůli, je jedno, kolik lidí popravím," řekl v rozhovoru pro časopis Okaz.
Začínal ve věznici v Taif jako dozorce, jedním z jeho úkolů bylo dávat odsouzencům před popravou pouta a pásku přes oči. "A z toho se postupně vyvinula touha stát se katem."
Požádal o práci popravčího a byl přijat.
První popravu vykonal v roce 1998 v Džiddě. "Odsouzenec už byl spoutaný a měl pásku před oči. Jedinou ranou meče jsem mu uťal hlavu. Odkutálela se několik metr daleko," vzpomíná. "Samozřejmě jsem byl nervózní, hlavně proto, že se dívalo mnoho lidí, ale teď už je tréma pryč," vtipkuje.
Je klidný, protože to, co dělá, je Boží vůle. "Někteří diváci na popravách omdlévají. Opravdu ty lidi nechápu - proč tam chodí, když na to nemají žaludek?"
"Já sám spím klidně," dodává.
Neopovrhují jím lidé? "V naší zemi lidé chápou, že to je Boží zákon. Nikdo se mne nebojí. Mám hodně příbuzných a přátel, žiju normálním životem, jako kdokoliv jiný. Nikdo nemá žádné předsudky."
Před popravou má povinnost navštívit rodinu oběti a požádat ji, aby zločinci odpustila. To může vést ke zrušení rozsudku. "Vždycky do poslední minuty doufám a modlím se k Bohu, aby dal odsouzenci novou šanci. Nikdy nepřestávám doufat."
Al-Beší neprozradí, kolik za popravu dostává, to je prý tajná informace. Ale odměna pro něho není důležitá. "Jsem hrdý, že vykonávám Boží zákon," opakuje.
Jeho popravčí meč ale prý stojí něco kolem dvaceti tisíc rialů (asi 5000 EUR). "Ten jsem dostal od státu. Ale musím se o něho starat, brousit ho a čistit. Je velice ostrý, lidé často žasnou, jak rychle se jím dá oddělit hlava od těla."
Když odsouzenci dojdou na popraviště, mají do poslední chvíle naději, že jim bude udělena milost. "Jejich srdce a duše jsou zcela naplněny modlitbou Šáhada" (muslimské vyznání víry a nejdůležitější modlitba) Jediné, co kat popravčímu řekne, je, aby vyslovil šáhadu.
"Když dojdou na popraviště, všechna síla z nich vyprchá. Pak přečtu rozsudek a na pokyn useknu odsouzenci hlavu."
Bez váhání popravil i mnoho žen. "Násilí na ženách opravdu nenávidím, ale tohle je podle Božího zákona a já ho musím vykonat."
Mezi popravou muže a popravou ženy není rozdíl, ženy ale musí mít roušku a ani ve chvíli popravy se k nim nesmí přiblížit nikdo kromě kata.
Popravuje se stětím hlavy nebo zastřelením. "Záleží na rozsudku. Někdy mi přikážou meč, jindy střelnou zbraň. Ale většinou je to meč," vysvětluje.
Ve dvaačtyřiceti letech je Al-Beší dost zkušeným katem na to, aby ve svém řemesle cvičil dorost. "Úspěšně jsem vycvičil na popravčího svého dvaadvacetiletého syna Musaeda, byl už přijat," chlubí se. Výcvik se zaměřuje na techniku seku a většinou je založený na pozorování katovy práce.
Život popravčího samozřejmě není jenom zabíjení. Právo šaría může nařídit i amputaci rukou a nohou. "K tomu se ale používá takový zvláštní ostrý nůž, nikoli meč," vysvětluje kat. "Ruce se řezají u kloubů, nohy podle rozsudku."
Al-Baší o sobě říká, že je rodinný typ. Oženil se ještě předtím, než se dostal k povolání popravčího, jeho žena proti této volbě nic nenamítala. "Jen mne poprosila, abych si to dobře rozmyslel," vzpomíná. "Ale určitě se mne nebojí," dodává s úsměvem. "Svou rodinu miluji. Nebojí se mne, když se vrátím přímo z popravy. Někdy mi dokonce pomáhají čistit meč."
Je nejen otec sedmi dětí, ale i hrdý dědeček. "Moje dcera je vdaná a má syna, jmenuje se Haza a je to má chlouba i radost. Mám tři vlastní syny, nejstarší z nich je Saad. Jiný, Musaed, po mně převezme řemeslo," dodává.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 hgd | 21. června 2016 v 23:49 | Reagovat

Kat rodinej typ.
Ultranegr humor.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama